Archiwa

Nominacja ZSKU w Rzeszowie do ogólnopolskiej  nagrody w  konkursie EDUinspiracje 2019 w kategorii POWER – Edukacja szkolna, za realizację projektu „Angielski w wydaniu maltańskim”.

ZSKU w Rzeszowie został nominowany do nagrody w ogólnopolskim konkursie EDUinspiracje 2019 w kategorii POWER – Edukacja szkolna za realizację projektu „Angielski w wydaniu maltańskim”. Organizatorem konkursu była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, a w 10 kategoriach konkursowych nominowano 48 instytucji z całej Polski. Głównym celem konkursu było wyłonienie najbardziej wartościowych, zwłaszcza w zakresie upowszechniania i wykorzystywania rezultatów działań, projektów dofinansowywanych z programów zarządzanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. READ MORE

Gabriela Majcher
Kolejny dzień pobytu na Białorusi i kolejny zachwyt. W ten stan wprawiła mnie bajeczna rezydencja Radziwiłłów w Nieświeżu. Historia nieświeskiego zamku sięga XVI w, kiedy to Mikołaj Krzysztof Radziwiłł  zwany “Sierotka” wzniósł na gruzach dawnego zameczku okazałą budowlę. Zamek był wielokrotnie oblegany i dewastowany, jednak za każdym razem zamożny litewski ród Radziwiłłów odbudowywał go i upiększał. Największy rozkwit zamek w Nieświeżu przeżył  za czasów Michała Kazimierza Radziwiłła “Rybeńki” oraz jego syna Karola Stanisława “Panie Kochanku”.

READ MORE

Podróż na Białoruś cz. 3 (Całość-część 13) Autor: Gabriela Majcher
Nasz nauczyciel – pasjonat modelarstwa. Autor: Wojciech Tobijasz

Wojciech Tobijasz
Nazywam się Wojciech Tobijasz. Jestem nauczycielem w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie. Moją pasją jest modelarstwo. Zacząłem kleić modele w szóstej klasie szkoły podstawowej i zajmuję się tym hobby aż do teraz. Od siedemnastu lat prowadzę zajęcia modelarskie dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat. Na zajęciach tych dzielę się wiedzą i umiejętnościami modelarskimi. READ MORE

” Kto poetę chce zrozumieć,musi pojechać do jego kraju” – podróż na Białoruś cz.2. (Część-12) Autor: Gabriela Majcher

Gabriela Majcher
Zaosie, Nowogródek, Świteź – śmiem twierdzić, że każdy Polak zna te nazwy i każdemu kojarzą się przede wszystkim z Adamem Mickiewiczem. Wyznam, że będąc uczennicą liceum nie przepadałam za twórczością wieszcza, a do poduszki nie czytałam jego ballad czy romansów. Dopiero podróż w 2003 na Krym i odwiedzenie miejsc opisanych w sonetach (Bachczysaraj, Ajudah, Ałupka, Czufut Kale) pozwoliło mi docenić geniusz Mickiewicza, szczerze zachwycić się jego poezją i żywo zainteresować się jego twórczością. Od tej podróży upłynęło wiele czasu, ale podziw dla talentu poety nie minął.

Po wędrówce śladami Mickiewicza na Krymie postanowiłam pojechać w rodzinne strony poety, czyli na dzisiejszą Białoruś, która kiedyś była Litwą (obecna Litwa to dawna Żmudź i kraj Bałtów).

„Ktokolwiek będziesz w Nowogródzkiej stronie,

Do Płużyn ciemnego boru

wjechawszy, pomnij zatrzymać twe konie,

By się przypatrzyć jezioru

Świteź tam jasne rozprzestrzenia łona,

W wielkiego kształcie obwodu…”

READ MORE

Jerzy Moskal
W dniu 15.10.2019r podczas kilku godzinnych terenowych ćwiczeń geodezyjnych uczniowie klasy 3TG na szkolnym boisku wykonywali pomiary związane z wcięciem przestrzennym do kilku wskazanych przez nauczycieli punktów wysokościowych. W czasie tych pomiarów młodzieży dopisywał humor jak i przepiękna jesienna pogoda.

 

  

Ćwiczenia terenowe klasy geodezyjnej – 3TG

 

Prace pomiarowe w terenie klasy 3TG Autor: Jerzy Moskal
” Kto poetę chce zrozumieć,musi pojechać do jego kraju” – podróż na Białoruś cz.1. (Część -11) Autor: Gabriela Majcher

Gabriela Majcher
Minione wakacje tytułowy belfer spędził na Wschodzie, czyli tam gdzie najbardziej lubi i najchętniej jeździ. Tym razem wybór padł na kraj europejski, graniczący z Polską, kulturowo i historycznie nam bliski, ale bardzo rzadko odwiedzany przez naszych rodaków – ten kraj to Białoruś.

Na początek kilka ciekawostek – przez terytorium Białorusi płynie 20 800 rzek, najwyższy jej szczyt ma tylko 345 m n.p.m., lasy zajmują 36 % terytorium kraju, bagna i trzęsawiska rozciągają się na 1,7 mln ha, dzięki białoruskiemu inżynierowi Barysowi Kitowi stały się możliwe loty w kosmos, gry takie jak World of Tanks, World of Warplanes i World of Warships powstały na Białorusi, a białoruska fabryka Belaz wyprodukowała największą na świecie ciężarówkę. Ciekawostek jest mnóstwo i można byłoby je długo wymieniać, gdyż Białoruś to bardzo interesujący i atrakcyjny zarówno dla miłośników przyrody, historii jak i literatury podróżniczy kierunek. Mimo swoich walorów, jest według statystyk, najrzadziej odwiedzanym krajem w Europie.

READ MORE

Uroczysty apel odbył się przed budynkiem szkoły. Dyrektor Bogdan Rączy przedstawił nową  wicedyrektor –Panią Magdalenę Bukałę. Wyjątkowym Gościem na naszym spotkaniu był Pan Mieczysław Borowiec – Dyrektor PKP PLK w Rzeszowie.

Uczniowie z klasy drugiej technikum, pod opieką nauczycieli, przygotowali program artystyczny dotyczący 80. rocznicy wybuchu  II wojny światowej. Uświadomiliśmy sobie, jak  okrutnym wydarzeniem była kilkuletnia okupacja kraju, gdy nauczanie odbywało się potajemnie.

Grono uczniów powiększyło się o absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w zajęciach z nowymi wychowawcami.

Przed nami wiele tygodni pracy…

  

Początek nowego roku szkolnego 2019-2020

 

Początek nowego roku szkolnego 2019/2020 Autor: mgr Edyta Przybylak