Archiwa

Czarnohora – ostatnie „dobre ferie”-  styczeń 2020 Autor:Tomasz BAJEK

To był ostatni dobry rok, ostatnia chwila, ostatni moment,  żeby wyjechać, żeby po prostu pobyć trochę ze sobą, przynajmniej  kilka dni  z dala od tego wszystkiego, co nazywa się życiem. Żeby po raz kolejny uciec od tego wszystkiego, co mnie otacza na co dzień. To całe codzienne życie, obowiązki, zobowiązania, rachunki do ogarnięcia… zostały w domu i wśród moich bliskich.

A wszystko rozpoczęło się od jednej myśli,  „trzeba w końcu to wszystko zostawić na parę dni” po to,  żeby zapomnieć, żeby oderwać się od codzienności, żeby naładować wewnętrzne akumulatory. Znowu chciałem poczuć się wolny, chciałem poczuć, że najważniejszy jest kolejny krok, kolejny wdech i kolejny wydech, kolejna chwila przeżyta pośród wspaniałej przyrody i dzikich gór.
A  nieistotna jest walka o to, by zarobić kolejne 100 zł, które pozwolą zapłacić kolejny rachunek, kupić kolejne buty, koszulę, spodnie, bo właśnie wyszła dziura i wstyd z taką dziurą pokazać się światu.

READ MORE

TARNÓW 15 kwietnia,  2020r

 

Przez długie lata znałem Mietka Sobola od z górą lat czterdziestu, byłem przekonany, że jest tarnowianinem z dziada pradziada. Dopiero całkiem niedawno, z okazji kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zdradził mi , że pochodzi z Warszawy, gdzie urodził się w 1934 roku, w rodzinie kapitana Wojska Polskiego. Do Tarnowa trafił po upadku powstańczego zrywu…

Jego ojciec Marian po klęsce wrześniowej 1939 roku przedostał się do Rumunii, stamtąd do Francji, a ostatecznie do Anglii.

READ MORE

Tarnowski warszawiak. Odszedł Mieczysław Sobol, wybitny polski geodeta (wspomnienie). Autor: Zygmunt Szych
Belfer w podróży (Część-16). Transsib – spełnienie podróżniczych marzeń. Autor: Gabriela Majcher

Gabriela Majcher

Podróż koleją transsyberyjską jest dużym przeżyciem, dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń i intensywnych emocji. Przemierzanie najpierw rubieży wschodniej Europy, potem przekroczenie Uralu – granicy kontynentów, następnie Niziny Zachodniosyberyjskiej i syberyjskich przestrzeni daje poczucie jak wielka i bezkresna jest nie tylko Syberia zwana uśpioną krainą, ale sama Rosja.   

READ MORE

Belfer w podróży (Część-15). Kolej Transsyberyjska czyli najjaśniejszy klejnot w koronie carów. Autor: Gabriela Majcher

Gabriela Majcher

Odkąd dowiedziałam się, że istnieje coś takiego jak Kolej Transsyberyjska, a było to na lekcji rosyjskiego w liceum, stała się podróż najdłuższą linią kolejową świata moim podróżniczym marzeniem. Przez długie lata nie mogłam sobie na tak daleki i długi wyjazd pozwolić. Nie miałam ani doświadczenia podróżniczego, ani funduszy, brak mi było odwagi, nie czułam się gotowa na takie wyzwanie. Gromadziłam książki, artykuły o Syberii, o transsibie jak Rosjanie nazywają kolej, o Bajkale oraz wspomnienia polskich zesłańców, więźniów GUŁAG-ów. Czytałam pojedyncze relacje obieżyświatów, którzy dotarli na Syberię pociągiem, w Internecie – na początku XXI wieku wiele tego typu opisów nie było. Wciąż czułam niedosyt wiedzy i wciąż nie byłam dość dobrze przygotowana na spotkanie z pełną tajemnic, dziką, kojarzącą się z największą kolonią karną świata, krainą. W 2004 roku natrafiłam na książkę Romualda Koperskiego  pt. „Pojedynek z Syberią”. READ MORE

O powstańczych losach Mieczysława Sobola, geodety z pasją miło­śnika i odkrywcy starych mSobol and Borekap, przypomniano podczas spotkania w dniu 12 września 2019 r, w DOMU TECHNIKA NOT W TARNOWIE, które zostało) zorganizowane przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich Koło w Tarnowie.

Gospodarzem spotkania był Kazimierz Sekuła – prezes tarnowskiego koła SGP. Na spotkanie przybyto wielu znajomych, między innymi: Elżbieta Biel – Prezes Oddziału Kraków SGR Maciej Jezioro – Geodeta Województwa Małopolskiego, Renata Łabędź – Prezes NOT w Tarnowie

Całość spotkania została uwieczniona w reportażu telewizji „star- nowa.tv”, link: https://starnowa.tv/mape-zycia-w-sercu-ma-spotkanie-z-mieczyslawem-sobolem-20190900191/

READ MORE

Powstańcze losy Mieczysława Sobola – geodety z pasją, miłośnika i odkrywcy starych map. Autor: Kazimierz Sekuła
VIII salon edukacji Zawodowej i Technicznej dla szkół podstawowych już za nami. Autor: Gabriela Majcher

Gabriela Majcher

Nasza szkoła po raz kolejny przedstawiała swoją ofertę edukacyjną podczas VIII salonu edukacji zawodowej i technicznej. Uczniowie odwiedzający stoisko mogli porozmawiać z nauczycielami przedmiotów zawodowych oraz dowiedzieć się jak wygląda nauka na kierunkach oferowanych przez szkołę. Wizyta na stoisku ZSKU dawała szansę na bliższe poznanie zawodów, w których kształci szkoła. Ósmoklasiści poznali zatem tajniki pracy geodety, dowiedzieli się czym zajmuje się architekt krajobrazu, jakie umiejętności będzie miał absolwent kierunku technik urządzeń sanitarnych. Obecny na stoisku przedstawiciel PKP Cargo tłumaczył dlaczego wykształcenie kolejowe daje tak duży wachlarz możliwości zatrudnienia, a nasi budowlańcy uświadamiali jak pożądani na rynku pracy są absolwenci technikum budowlanego.

Wiemy (docierają do nas informacje), że nasze stoisko bardzo się Wam podobało! Kolory, kwiaty przyciągały wzrok, narzędzia symbolizujące zawody budziły Wasze zainteresowanie i dlatego tak dużo Was było! Dziękujemy i zapraszamy na dzień otwarty 28 kwietnia 2020! Odwiedźcie nas koniecznie! Czekamy!


Gabi

  

Targi szkół

 

Jerzy Gajdek

Przedstawiam Państwu kolejny artykuł naszego kolegi Jerzego Gajdka n.t. zaostrzenia dokładności pomiarów I grupy dokładnościowej, a także poszerzeniu informacji w dokumentacji ewidencji gruntów o błędy średnie, a także błędy względne jako miernika dokładności pomiaru. Kolega uważa, że przedstawione przeze niego propozycje powin­ny być stosowane równolegle do obowiązujących przepisów, aż do prawnego ich zalegalizowania.
Serdecznie dziękuję naszemu geodecie Jerzemu Gajdkowi za ciekawe, poparte rachunkiem wyrównawczym uzasadnienia stosowania wyższej dokładności, a Państwa zapraszam do ciekawego artykułu poniżej, dotyczącego pomiarów geodezyjnych:

  

PG 2_2020 art_J_Gajdka

 

Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone. Autor: Jerzy Gajdek
ORIENTATION DAY

 

 

 

 

 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA 5 EDYCJĘ PODKARPACKICH TARGÓW EDUKACYJNYCH „ORIENTATION DAY”, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ  19 LUTEGO o 10:00 na UNIWERYSTECIE RZESZOWSKIM W HOLU BUDYNKU A0, ul Pigonia 1

Podczas Orientation Day będzie możliwość zapoznania się z ofertą szkoły, to również doskonała okazja, by porozmawiać z naszymi nauczycielami i uczniami. Atrakcją targów będzie m.in. pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klasy mundurowej ZSKU.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych ofertą szkoły!

 

Serdecznie zapraszamy uczniów klas 8 szkół podstawowych do udziału w VIII Salonie Edukacji Zawodowej i Technicznej, który odbędzie się w dniu 27.02.2020: I tura od godz. 9:00-11:30, II tura od godz. 11:30 – 13:30 w budynku V Politechniki Rzeszowskiej al. Powstańców Warszawy 12.

To doskonała okazja do zapoznania się z ofertą edukacyjną rzeszowskich szkół branżowych
i podjęcia decyzji o wyborze dalszej ścieżki kształcenia.

Podczas Salonu czeka na Was wiele atrakcji, do zobaczenia!

Szczegóły na stronie:www.kezit.pl

  

KEZiT- materiały reklamowe

 

KEZiT – materiały reklamowe