Chciałbym Państwu przedstawić geodetę z Tarnowa Pana mgr inż. Mieczysława SOBOLA, który jest najstarszym stażem tarnowskim biegłym sądowym. Od ponad pół wieku pomaga przy rozwikłaniu często skomplikowanych sądowych spraw dotyczących podziału majątku. Pasją mgr inż. Mieczysława SOBOLA są mapy. Posiada on w swojej kolekcji repliki tych najstarszych, które ocalił przed zniszczeniem i przywrócił im dawny blask. Odnalazł między innymi najstarszy znany i zachowany do dziś obraz kartograficzny rejonu tarnowskiego – mapę rejonu Gręboszowa z 1678 roku ,
a także dotarł do pierwszej mapy miasta Tarnowa z 1796 roku, znajdującej się w Muzeum na Wawelu. To właśnie dzięki pasji i zaangażowaniu Pana mgr inż. Sobola w 1983r. został wymierzony punkt przecięcia 21 południka z 50 równoleżnikiem , na Alei Tarnowskich; swoiste „tarnowskie Greenwich”.
W miejscu wyznaczonym przez mgr inż. Mieczysława SOBOLA ustawiono znaleziony przez chłopów z okolic Ryglic duży polodowcowy głaz narzutowy „Pielgrzym” z różowego granitu. Rok później Urząd Miasta Tarnowa wykonał betonowy cokół oraz mosiężną tabliczkę opisującą ten wyjątkowy pomnik przyrody. (zdjęcia w galerii). Około kilometr od niego znajduje się park Sanguszków – najcieplejsze miejsce w Tarnowie. Od kilku lat Pan mgr inż. Mieczysław SOBOL jest na emeryturze, ale nadal wykonuje pomiary geodezyjne i kartograficzne dla sądu oraz sporządza mapy dotyczące spraw własnościowych o zasiedzenie, podziały i rozgraniczenia gruntów.
Spis treści:
Życie i Pasja
Historia zaklęta w MAPACH
PODZIĘKOWANIE.
Bardzo serdecznie dziękuję Panu mgr inż. Mieczysławowi SOBOLOWI za bardzo cenne informacje na temat starych map, a także nowej mapy zasadniczej. Życzę Panu przede wszystkim: zdrowia, pogody ducha, uśmiechu, słońca, bo przecież Tarnów uważany jest za biegun ciepła w Polsce (ciekawostką jest, że: według wyliczeń meteorologów 118 dni w roku trwa termiczne lato w Tarnowie, w którym średnia dobowa temperatura przekracza 15 stopni Celsjusza, jest 55 dni bezchmurnych w ciągu roku; jest to najlepsza lokalizacja w kraju do montowania instalacji solarnych i czerpania korzyści z energii bo średnia temperatura wynosi w Tarnowie 8,8 stopnia Celsjusza, a okres wegetacji powyżej 5 stopni Celsjusza wynosi od 210 do 225 dni w roku), dalszych sukcesów w pracy biegłego sądowego i w życiu osobistym. Pragnę serdecznie podziękować Panu mgr inż. Mieczysławowi SOBOLOWI za cenne zbiory map przekazane na moje ręce do naszego Muzeum Geodezji, Fotogrametrii i Kartografii mieszczącego się w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie przy ul. Sucharskiego 4. Chcę przypomnieć, że jest to jedyne na Podkarpaciu muzeum założone przeze mnie w rocznicę 30-lecia istnienia naszego Technikum Geodezyjnego w 2016 roku.
Opracowano w oparciu o :
1) Notatki własne autora artykułu
2) Magazyn ilustrowany miasto i ludzie
3) Dziennik Polski
4) Moje miasto Tarnów
5) Gazeta Krakowska
6) Tarnowskie.inf.pl
7) Tarnowski kurier kulturalny
Opublikowano za wyłączną pisemną zgodą autora artykułu.
Zdjęcia autora