Archiwa

Belfer w podróży – Kagoshima. Autor: Gabriela Majcher

Gabriela Majcher

Bardzo szybko zapomniałam o forsownej górskiej wędrówce w Alpach Japońskich! Ekspresowym i komfortowym pociągiem dotarłam do miasta Kagoshima, które usytuowane jest w południowej części wyspy Kiusiu. Oblewana przez cztery morza wyspa znana jest w całej Japonii z gorących źródeł, w które obfituje i najbardziej aktywnego w kraju wulkanu Aso. Mieszkańcy Kagoshimy nie mają łatwego i spokojnego życia. Po pierwsze panują tu upały (temperatura ponad 40 stopni mocno dawała się we znaki), poziom opadów jest bardzo wysoki, a ponadto znajdujący się w pobliżu wulkan Sakurajima regularnie uprzykrza im życie.
READ MORE

W dniach 04.-06.04.2024 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 “Budowlanka” w Zielonej Górze odbyły się dwa etapy kolejnej, tym razem już 46 Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. W Olimpiadzie uczestniczyło 75 uczniów z 25 szkół z całej Polski kształcących w zawodzie technik geodeta. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Gabriel Dziura (klasa 3TG) oraz Bartosz Musiał i Radosław Kulka (klasa 4TG). W ramach etapu międzyszkolnego rozwiązywali zadania otwarte, testy oraz zadania praktyczne w terenie z wykorzystaniem instrumentów pomiarowych. Na podstawie wyników etapu międzyszkolnego Jury ustaliła listę 20 uczestników zawodów o największej liczbie punktów kwalifikując ich do zawodów trzeciego stopnia – etapu centralnego. Do etapu centralnego Olimpiady zakwalifikował się jeden z uczniów naszej szkoły – Gabriel Dziura i ostatecznie zajął 14. miejsce uzyskując tytuł Finalisty Etapu Centralnego Olimpiady.
Zapraszam na krótką relację zdjęciową z 2-go dnia Olimpiady.

 

  

Zdjęcia z 2-go dnia XLVI Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej w Zielone Górze

2-gi dzień XLVI Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej w Zielonej Górze. Autor: Andrzej FLUDA
XLVI Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej w Zielonej Górze. Autor: Andrzej FLUDA

W dniu dzisiejszym (05.04.2024r) zakończył się etap międzyszkolny XLVI Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej w Zielonej Górze. Jeden z uczniów naszej szkoły (klasa 3TG) -Gabriel Dziura zajął 13 miejsce i przeszedł do etapu centralnego, który odbędzie się jutro (sobota) to jest  06.04.2024r. O dalszych poczynaniach naszego ucznia będziemy informować na bieżąco. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni bo nasz uczeń pierwszy raz startuje w olimpiadzie geodezyjnej. Trzymajmy wszyscy za niego kciuki. Serdecznie dziękujemy naszym uczniom za dotychczasowe osiągnięcia. Nasz uczeń na 1-szym lewym zdjęciu. Dodałem na końcu tabelę  z wynikami za 1-szy dzień Olimpiady Geodezyjnej.
Zapraszam na krótką relację zdjęciową z 1-go dnia Olimpiady.

 

  

XLVI Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej w Zielonej Górze

W dniu 29.02.2024 r. pracownicy Wydziału Inżynierii Technicznej: Pani Prodziekan dr Anna Baran, Prodziekan dr inż. Przemysław Hawro, dr inż. Monika Balawejder, dr inż. Lucjan Pelc, mgr inż. Krystian Domaradzki, inż. Krzysztof Maciałek gościli nauczycieli: mgr inż. Ewę Inglot oraz mgr inż. Andrzeja Fludę wraz z uczniami klas Geodezyjnych i Budowlanych z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie.
READ MORE

Uczniowie Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie w murach Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu. Autor: Andrzej Fluda

Jerzy Moskal
W dniu 29.02.2024r odbył się X Salon Edukacji Zawodowej i Technicznej na Politechnice Rzeszowskiej. W Salonie wzięło udział ponad 1300 uczniów z rzeszowski szkół podstawowych.
Uczniowie i nauczyciele rzeszowskich szkół zawodowych zaprezentowali swoje umiejętności podczas VII Salonu Edukacji Zawodowej i Technicznej. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ofertą kształcenia, wysłuchania porad doradców zawodowych oraz opinii starszych kolegów. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Klaster Edukacji Zawodowej i Technicznej. Jego przedstawiciele podkreślali, że wybór technikum czy zawodowych szkół branżowych jest gwarantem posiadania konkretnego zawodu, a jednocześnie daje możliwość podjęcia nauki na studiach.
READ MORE

Jerzy Moskal

W dniu 25.01.2024r w naszej szkole w ZSKU w Rzeszowie przy ul. Sucharskiego 4 był dniem otwartym. Młodzież z podstawowych  szkół rzeszowskich, a także z poza Rzeszowa odwiedziła naszą szkołę.  Nasza młodzież prezentowała sprzęt geodezyjny z którym uczniowie mogli się zapoznać, nauczyciele odpowiadali na pytania zadawane prze uczniów związane z geodezją. Uczniowie zwiedzili całą naszą szkołę (internat i stołówkę) oraz  jedyne na Podkarpaciu Muzeum Geodezyjno-Fotogrametryczne.  Dziękujemy młodzieży za liczne przybycie, a naszym uczniom za pomoc i obsługę sprzętu geodezyjnego. Publikuję zdjęcia z odwiedzin naszego Technikum Geodezyjnego.

 

  

Dzień otwarty w ZSKU Rzeszów

Dzień otwarty w ZSKU Rzeszów Autor: Jerzy Moskal
Belfer w podróży – Alpy Japońskie i Matsumoto Autor: Gabriela Majcher

Gabriela Majcher

By jak najlepiej i najpełniej poznać Japonię, podczas podróży bywałam nie tylko w wielkich aglomeracjach, miastach, miasteczkach czy wioskach, ale również na łonie dziewiczej przyrody. Taka właśnie jest w Dolinie Kamikochi u podnóża Japońskich Alp. Dolina znajduje się na wysokości 1500m n.p.m. i rozpościera się na około 15 kilometrów. Wędrować po niej można od kwietnia do połowy listopada, w zimie z powodu obfitych opadów śniegu ten obszar parku narodowego nie jest dostępny dla turystów.  Trasa, która wiodła do klimatycznego górskiego pensjonatu była łatwa i przyjemna, mogę nawet stwierdzić, że nie była bardziej forsowna niż spacer po miejskim parku.
READ MORE

Belfer w podróży – Sumo, sushi i sakura (cz. II) Takayama i Shirakawa-go. Autor: Gabriela Majcher

Gabriela Majcher

Kolejne japońskie miasto, które miałam okazję zwiedzić to Takayama, które słynie z doskonale zachowanej drewnianej zabudowy z czasów ery Edo, produkcji sake, laleczki Sarubobo oraz malowniczej trasy spacerowej wzdłuż  shintoistycznych świątyń. Tradycyjne sklepiki, urocze restauracje serwujące tradycyjną kuchnię, warzelnie, w których nie tylko można zobaczyć potężne zbiorniki z sake, ale także spróbować słynnego japońskiego trunku czy kupić lody z dodatkiem ryżowego alkoholu.
READ MORE

Jerzy Gajdek

Plac budowy budynku “V” Politechniki Rzeszowskiej
Plac budowy budynku “V” Politechniki Rzeszowskiej
Obóz GLOBU-u w Bezmiechowej

 

Szanowni Państwo !
Zachęcam serdecznie Państwa do przeczytania ciekawego artykułu naszego kolegi – geodety Jerzego Gajdka pt. “Wspomnienia z mojego kształcenia i pracy zawodowej sporządzone na podstawie zdarzeń trwale zapisanych w pamięci oraz zachowanych dokumentów. Jureczku bardzo dziękuje Ci za  całą swoją ,“spowiedź życia” ; bardzo ciekawą i inspirującą historię , szczególnie dla młodych geodetów. Twój dorobek naukowy jest naprawdę imponujący. Za to należy Ci się ogromny szacunek i uznanie. Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem.

Życie to utwór, który należy komponować latami, to wieczne szukanie, to zmaganie się z nieznanym

(Tadeusz Różewicz)

 

 

Przedstawiam kolegi publikacje:

READ MORE

Wspomnienia z mojego kształcenia i pracy zawodowej sporządzone   na  podstawie  zdarzeń trwale  zapisanych  w  pamięci  oraz zachowanych dokumentów. Autor: Jerzy Gajdek
Publikacje Jerzego Gajdka