Archiwa

Belfer w podróży. Z wizytą w kraju maskonurów, koni, owiec i … elfów – Islandia (cz. I.) Rejkiavik. Autor: Gabriela Majcher
Gabriela Majcher

Pandemia i związane z nią obostrzenia wymusiły (nie tylko na mnie) zmiany wakacyjnych planów. Pomysł, by w końcu powędrować po wulkanicznej Kamczatce nie miał w tym roku żadnych szans na realizację, wybór padł więc na inny wulkaniczny rejon – bardziej dostępny i położony jednak nieco bliżej, bo zaledwie 4 godziny lotu z Polski. Tym miejscem była unikatowa, surowa i absolutnie wyjątkowa Islandia.

READ MORE

17 września obchodziliśmy Światowy Dzień Sybiraka. Przypada on w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 r. Tego dnia w całej Polsce wspominane są losy zesłanych na Syberię. To szczególna data dla Sybiraków i Kresowian, gdyż jest symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii
i tułaczego losu. Społeczność naszego liceum, które w zeszłym roku szkolnym otrzymało imię Sybiraków, w sposób szczególny obchodziła tę uroczystość. To właśnie nasza szkoła w tym roku zorganizowała obchody tego wydarzenia. O godzinie 9.00 w rzeszowskim Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona została Msza Święta, której przewodniczył Biskup Diecezji Rzeszowskiej. O godzinie 10.00 nastąpiło przejście pod Pomnik Sybiraków, odczytanie Apelu Pamięci, oddanie salwy honorowej, przemawiali także nasi goście, jak chociażby Pani Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Rzeszowie Danuta Zbyszyńska i Pani Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki. Złożone zostały też kwiaty pod pomnikiem.
READ MORE

17 września obchodziliśmy Światowy Dzień Sybiraka. Autor: Agnieszka Lewicka

Jerzy Moskal

Jak zawsze od wielu lat młodzi adepci sztuki geodezyjnej z klasy 1-szej wyszli pierwszy raz w teren z podstawowymi przyrządami geodezyjnymi i uczyli się tyczyć proste różnymi metodami. Dla starych wyjadaczy geodezji niech to będzie również chwila wspomnień (uśmiechu, łezki w oku) ich pierwszych kroków w geodezji kiedy zaczynali Technikum Geodezyjne czy studia wiele lat temu.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

  

Młodzi w Parku Sybiraków

 

Młodzi adepci sztuki geodezyjnej w Parku Sybiraków. Autor: Jerzy Moskal
Nasi uczniowie z Technikum Geodezyjnego z ZSKU w Rzeszowie na praktykach geodezyjnych w  hiszpańskiej Sevilli. Autor: Asia Stańczyk

W ramach projektu “Zagraniczne praktyki zawodowe przepustką na rynku pracy” , który jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus + i realizowany w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, nasza 10 osobowa grupa geodetów pod opieką Pani mgr Asi Stańczyk wyruszyła na 10-dniową wycieczkę do hiszpańskiej Sevilli. Oprócz codziennej praktyki związanej z przygotowaniem terenu do nalotu lotniczego dronami, młodzież w wolnych chwilach zwiedza przepiękną hiszpańską Sewillę. Poniżej krótka relacja fotograficzna z ich pobytu.

 

  

Hiszpańska Sevilla

 

14.06.2021r. w kościele pw. Św.Krzyża w Rzeszowie o godzinie 12:00 odbyła się msza św. z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Uczestnikami tej uroczystości byli dawni więźniowie niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, rodziny kacetowskie, inwalidzi wojenni, władze miejskie, wojewódzkie i samorządowe, delegacje szkolne oraz pododdział klasy wojskowej X LO. O godzinie 11.45 poczty sztandarowe: Oświęcimski, Sybiraków, Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego czyli naszej szkoły zgromadziły się przed świątynią ,a o 11.55 zostały wprowadzone do kościoła. Msza święta rozpoczęła się o 12.00. a czynny udział w Eucharystii wzięli uczniowie z drugiej klasy liceum wojskowego.

READ MORE

XLIII Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej w Rzeszowie (27-29.05.2021r). Autor: Andrzej Fluda

W dniach 27-29. maja 2021 roku odbyła się w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie przy ul. Sucharskiego – XLIII Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej, której organizacja została przyznana szkole jako forma wyróżnienia za wyniki osiągnięte przez jej uczniów z Technikum Geodezyjnego w 2019 r. Warto dodać, że podobne zawody odbyły się w ZSKU w 2011 r.

READ MORE

 

 

Jerzy Moskal

Wieś Osuchy położona jest w powiecie biłgorajskim w gminie Łukowa, nad brzegami rzeki Tanwi. To tutaj na brzegu Puszczy Solskiej znajduje się cmentarz żołnierzy poległych w największej bitwie partyzanckiej w czasie II. wojny światowej zwanej bitwą pod Osuchami. W Osuchach znajduje się największy cmentarz partyzancki nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Jak do tego doszło ?

READ MORE

Bitwa partyzancka pod Osuchami.  Opracował: Jerzy Moskal