Archiwa

Geodeci z pasją Autor: Jerzy Moskal

Szanowni Państwo, chciałbym przybliżyć sylwetki kilku geodetów, którzy zasługują na ogromne wyróżnienie za ich: pasje, zaangażowanie,  trud , poświęcenie i publikacje naukowe. Stworzyłem w moim Muzeum Geodezyjno-Kartograficznym kącik geodezyjny, który nazwałem „Geodeci z pasją”. Umieściłem tam na razie informacje o trzech bardzo zasłużonych geodetach. Oto oni:
1) Ojciec i syn – Leopold Kleofas Paszkowski  i Zenon Paszkowski.

  

Geodeci z pasją – Paszkowscy

READ MORE

Jerzy Moskal

W tym roku szkolnym 2023/24 do 1-szej klasy naszego Technikum Geodezyjnego zgłosiło się 24 osób (2 dziewczyny i 22 chłopców). Naszą przygodę z geodezją przyszli geodeci rozpoczęli od zwiedzania naszego Muzeum Geodezyjno-Kartograficznego (jedynego na podkarpaciu). Młodzież mogła zapoznać się z historią geodezji i sprzętem geodezyjnym jakiego geodeci używali w okresie rozwoju historycznego. Uczniowie z dużym zaciekawieniem obejrzeli nasze muzeum, które bardzo się im podobało.
W tym samym dniu  uczniowie klasy 1TG uczestniczyli w zajęciach terenowych ucząc się tyczenia prostych w terenie różnymi metodami geodezyjnymi pod opieką nauczycieli.
Zapraszam na krótką PREZENTACJĘ:

 

 

  

Wizyta w Muzeum Geodezyjno-Kartograficznym

 

Początkujący adepci sztuki geodezyjnej w naszym Technikum Geodezyjnym w Rzeszowie. Autor: Jerzy Moskal
Wspomnienie z wakacji. Autor: Tomasz Bajek

Jak zwykle wszystko zaczęło się od pomysłu na przejście dwóch łatwych dróg na „Osterwie”- Tatry Słowackie. Koledze odpisałem, że, „serce by chciało a ciało rady by nie dało”, a On na to, że, „dało by dało ….” I pojechaliśmy na wycieczkę jednodniową. Był to nasz trzeci wyjazd na Osterwę w naszej „30-sto letniej karierze wspinaczkowej”. Ostatnio jak tam byliśmy kilka lat temu to blisko nas przeleciał dość spory kamień, był to sygnał dla nas, że przyroda ma tutaj najważniejszy głos. No i to wspinanie to wcale nie musi być tak do końca bezpieczne.

READ MORE

Gabriela Majcher

Floryda była ostatnią częścią podróży po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Emocje i temperatura wyjazdu nie stygły nawet na chwilę! Najpierw była odlotowa wycieczka po Centrum Kosmicznym im. Johna Fitzgeralda Kennedy’ego, potem pobyt w barwnym Miami, rejs łódką airboat po Everglades i na sam koniec wizyta w domu pisarza Ernesta Hemingwaya. Zacznijmy jednak od początku.

READ MORE

Belfer w podróży cz. 7 – Florida “The Sunshine State” Autor: Gabriela Majcher
Polemika – metoda najmniejszych kwadratów Autor: Jerzy Gajdek

Jerzy Gajdek

Szanowni Państwo !
W ostatnich artykułach z  Przeglądów Geodezyjnych nr 5 i 6/ 2023r nasz kolega omawia metodę najmniejszych kwadratów z pominięciem algebry macierzy i krakowianów na jednym z trzech poziomów edukacji.
W części I (PG 5_2023 str.33) stwierdza, że najwyższa pora na otwarcie nowej karty w obliczaniu błędów średnich i innych szczegółów I grupy dokładnościowej, które też powinny być wyrównane metodą najmniejszych kwadratów.

READ MORE

Uczniowie klas: 1TG i 2TG podczas ćwiczeń terenowych. Autor: Jerzy Moskal

Jerzy Moskal

To już ostatnie jedno z ostatnich ćwiczeń terenowych klasy 1TG w terenie w Parku Sybiraków przed zbliżającym się końcem roku szkolnego. Uczniowie klasy 1-szej uczą się centrowania instrumentu geodezyjnego nad punktem. Natomiast klasa 2TG w ramach ćwiczeń terenowych i geodezji inżynieryjnej wykonują w Parku Sybiraków oraz wokół szkoły wcięcie przestrzenne z punktów naziemnej osnowy geodezyjnej oraz pomiar sytuacyjno-wysokościowy (z rejestracją) instrumentem TOPCON 3100N.
READ MORE

Jerzy Moskal

W dniu 17.06.2023r o godz. 17.00 odbył się przepiękny koncert Zespołu Pieśni i Tańca RUDKI na Politechnice Rzeszowskiej. Serdeczne podziękowania kieruję na ręce obecnego kierownika Zespołu artystycznego Pana Tomasza Rożka, kierownika Zespołu grup dziecięcych Pana Jakuba Kogutka, kierownika muzycznego, orkiestrze, osobom odpowiedzialnym za światła i dźwięk, rodzicom, a także paniom zajmującym się strojami wykonawców,  za wczorajszy wspaniały występ Zespołu Pieśni i Tańca Rudki na Politechnice Rzeszowskiej, było ślicznie. Wielki szacun i uznanie za ogromną pracę, trud,  wytrwałość kieruję na ręce młodego kierownika artystycznego grup dziecięcych Jakuba Kogutka.  Jakub jesteś moim wychowankiem geodetą, ale realizujesz się w innej dziedzinie tańcu, który kochasz. Cieszę się bardzo, że mogłem uczestniczyć pierwszy raz (myślę, że nie ostatni) w tak wspaniałej uroczystości i z tego powodu bardzo, bardzo dziękuje tobie i całemu Zespołowi. SERDECZNIE POZDRAWIAM
Zapraszam do migawki fotograficznej z tej uroczystości:

  

Migawki z występu Zespołu Pieśni i Tańca Rudki

 

Wspaniały występ zespołu Pieśni i Tańca RUDKI, na Politechnice Rzeszowskiej. Autor: Jerzy Moskal
Belfer w podróży – American Dream (cz.6) Nowy Orlean I. Autor: Gabriela Majcher

Gabriela Majcher

Nowy Orlean był po Nowym Jorku miastem, które mnie najbardziej zachwyciło, oszołomiło i oczarowało. To największe miasto stanu Luizjana, ze względu na burzliwą przeszłość mieszają się w nim wpływy hiszpańskie, francuskie, afrykańskie, Indian amerykańskich. Tę mieszankę kultur widać na każdym kroku – zarówno w architekturze, kuchni, muzyce, jak przyglądając się mieszkańcom o różnych rysach, kolorach skóry czy wsłuchując się w mowę.

Nowy Orlean jest otoczony wodami Zatoki Meksykańskiej i ta lokalizacja sprawia, że miasto jest szczególnie narażone na katastrofy naturalne. W 2005 roku huragan Katrina zalał 80 % miasta, w wyniku jego niszczycielskiej siły zginęło 1836 osób, a 705 zostało uznane za zaginione. Obecnie gdzieniegdzie tylko widać ślady huraganu, miasto zostało odbudowane i cieszy oko zarówno bujną przyrodą jak i kolonialną architekturą.

READ MORE

Nie samą praktyką geodeta żyje! W ramach dwutygodniowej praktyki w Sewilli została zorganizowana wycieczka do Cordoby.

Kordoba. Miasto to prawdziwa perła Andaluzji, pełne jest historii i niesamowitej architektury.

Widzieliśmy wiele wspaniałych zabytków takich jak Alkazar – pochodzi z czasów średniowiecza i z pewnością stanowi jeden z ciekawszych punktów do odwiedzenia. Meczet to kolejny obowiązkowy zabytek na mapie Kordoby, jest ważnym obiektem o znaczeniu religijnym i historycznym. Ulice, patia, które wchodzą w skład założenia architektonicznego miasta wraz katedrą i Kaplicą Królewską to również miejsca, w których można odnaleźć piękno i specyficzny klimat Kordoby.

READ MORE

Geodeci w stolicy Andaluzji (cz.3) Autor: Gabriela Majcher