Miesiąc: kwiecień 2019

Wspieram Temidę od ponad pół wieku. Autor: Anna WARDZIAK [Przedruk z Geodety Nr 4/2019/kwiecień]

ŻYCIORYS: Mieczysław SOBOL był wielokrotnie doceniany. Może poszczycić się m.in. Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski czy Złotym Krzyżem Zasługi. Posiada też wyróżnienie resortowe – złotą odznakę „ Za zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii”. Z okazji 50-lecia wykonywania funkcji biegłego sądowego minister sprawiedliwości odznaczył go srebrnym medalem pamiątkowym „Zasłużony dla wymiaru sprawiedliwości”. Dodatkowo w 2015r uhonorowany został przez władze powiatu Groszem Tarnowskim Ziemskim w dowód uznania zasług dla geodezji i kartografii rejonu tarnowskiego, a przez władze Tarnowa – odznaką honorową.

Z MIECZYSŁAWEM SOBOLEM, byłym głównym geodetą województwa tarnowskiego  i od 56 lat biegłym sądowym z zakresu geodezji, rozmawiamy o jego życiu i pasjach.

Mieczysław Sobol urodził się w Warszawie, ale całe swoje życie związał się z Tarnowem i regionem tarnowskim. Był głównym geodetą województwa tarnowskiego. Inicjatorem utworzenia na tym terenie mapy zasadniczej oraz wydania atlasu województwa, a także założycielem Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej. Od ponad pół wieku wydaje opinie jako biegły sądowy z zakresu geodezji. Jest też entuzjastą dawnych map, odnalazł m.in. najstarszy znany obraz kartograficzny rejonu tarnowskiego z 1678r oraz plan Tarnowa z roku 1796.
READ MORE

Dwa etapy: okręgowy i centralny XLI Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej odbyły się w tym roku w Żelechowie w dniach 04.04.-06.04.2019 r.

Organizatorem Olimpiady było Stowarzyszenie Geodetów Polskich a gospodarzem Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego
w Żelechowie.

Kolejny raz uczniowie Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie zakwalifikowali się do drugiego i trzeciego stopnia tej Olimpiady. Od wielu lat drużyna ze szkoły jak również uczniowie indywidualnie zajmują czołowe miejsca w kolejnych edycjach OWGiK.

W czasie olimpiady rozwiązywali zadania testowe (zamknięte),  tekstowe (otwarte), zadania terenowe w zespole i na koniec w ramach ostatniej części etapu centralnego (finału) odpowiadali przed komisją i publicznością na pytania ustne.

Tym razem trójka pasjonatów geodezji z ZSKU: Michał Prędki, Anna Dobrzańska i Joanna Świerk – uczniowie czwartej klasy Technikum Geodezyjnego zajęli wśród wszystkich szkół w Polsce PIERWSZE MIEJSCE jako DRUŻYNA i INDYWIDUALNIE odpowiednio: drugie, dziesiąte i dwunaste. Serdecznie dziękujemy drużynie i nauczycielom. 

W związku z wygraną kolejna Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy  Geodezyjnej i Kartograficznej odbędzie się w 2020 roku w naszej szkole.

Nasi ZWYCIĘZCY Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Geodezyjno – Kartograficznej w Żelechowie

Dodatkowe zdjęcia z Olimpiady geodezyjnej w Zelechowie w 2019 roku

XLI Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. Autor: Andrzej Fluda
Publikacje Jerzego Gajdka