14 czerwca 2017 roku … końcówka kolejnego roku szkolnego i zmęczone intensywną, umysłową pracą młode geodetki z klasy 2TG (ostatnie dni w klasie drugiej) zainicjowały kolejny krajoznawczy wyjazd w ramach szkolnego koła PTTK „To tu to tam”. Tym razem wybrany kierunek to na północ od Rzeszowa. W ramach jednodniowej wycieczki znaczna część klasy geodezyjnej wraz z przedstawicielami kilku innych zaprzyjaźnionych klas rozpoczęła wędrówkę od Baranowa Sandomierskiego z pięknym zamkiem, jednym z najlepiej zachowanych w Europie obiektów architektury renesansowej wzniesionym pod koniec XVI wieku. Kolejnym punktem programu były Krzemionki Opatowskie z odkrytym w 1922 roku zespołem przedhistorycznych kopalń krzemienia pasiastego. Najciekawszą częścią trasy turystycznej prowadzącej wśród oryginalnych wyrobisk neolitycznych , hałd górniczych i zagłębień poszybowych z przed 5000 lat był jej fragment pod ziemią. Schodziła ona na głębokość do 12 metrów poniżej poziomu terenu i większość grupy uznała ją za najbardziej atrakcyjny punkt na trasie wycieczki. Na koniec jeszcze krótki spacer po starówce Sandomierza w poszukiwaniu śladów księdza Mateusz i powrót do Rzeszowa.

Zamek w Baranowie Sandomierskim – XVI wieczny Zamek w Baranowie Sandomierskim położony nad Wisłą w południowo-wschodniej Polsce leży przy trasie Warszawa-Rzeszów w odległości 25 km od Mielca, 40 km od Sandomierza i 70 km od Rzeszowa.Zamek założony przez Andrzeja i Rafała Leszczyńskich będący jednym z najcenniejszych zabytków polskiego renesansu, wraz z przyległym hotelem, otoczonym 14 to hektarowym parkiem jest wymarzonym miejscem do organizacji wszelkiego rodzaju konferencji, szkoleń, spotkań biznesowych czy uroczystych bankietów. Odwiedzający obiekt Goście mogą liczyć na znakomitą , wykwintną polską kuchnię, wygodne zakwaterowanie w hotelu i apartamentach zamkowych, wysoki standard usług. Chętni znajdą tutaj także bogatą ofertę aktywnego wypoczynku. Obiekt posiada doskonałe warunki do organizacji konferencji, uroczystych bankietów i imprez okolicznościowych. Dyskretna ale skuteczna ochrona jaką otoczony jest cały Zespół Zamkowo-Parkowy, zapewnia spokój i bezpieczeństwo naszym Gościom i ich samochodom.

Krzemionki Opatowskie – 155 milionów lat temu, w okresie późnej jury, dzisiejsze ziemie polskie pokrywało, płytkie ciepłe morze stanowiące cześć oceanu Tetydy. W miejscu gdzie jesteśmy istniała zatoka, w której przez wiele tysiącleci powstawały osady wapienne. W tychże osadach kwitło życie morskich skorupiaków – krabów, krewetek. W wapiennym mule drążyły one rozległe, wielometrowe sieci tuneli – nor, w których chroniły się przed drapieżnikami, prądami morskimi oraz budowały gniazda i składały jaja. Owe organizmy morskie ściągały do tuneli szczątki materii organicznej, głównie roślin, które ulegały rozkładowi. Gnijące fragmenty roślinne stanowiły miejsca bytowania bakterii, a te z kolei były pożywieniem dla larw skorupiaków. Woda morska w zatoce posiadała wysokie, zasadowe pH i zawierała dużo rozpuszczonej krzemionki (SiO2). Rozkładające się rośliny zmieniały odczyn wody w tunelach na niższy – bardziej kwaśny. Spadek pH powodował przesycenie roztworu i wytrącanie krzemionki w postaci żelu, który powoli wypełniał nory skorupiaków. Po całkowitym wypełnieniu pustej przestrzeni proces ten mógł trwać nadal, a wtedy skupienia krzemionki rozrastały się tworząc buły o fantastycznych kształtach. Z upływem czasu żel krzemionkowy tracił wodę i zmieniał się w twardą skałę – krzemień. Tak powstawanie krzemienia wyobrażają sobie naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego – Grzegorz Pieńkowski i Jacek Gutowski. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest kilka innych teorii na ten temat, a badania nad genezą tej pięknej skały nadal trwają.

Sandomierz – miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, położone nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd miasto nazywane jest czasem „małym Rzymem”). Sandomierz jest usytuowany w Nizinie Nadwiślańskiej i rozciąga się od Wyżyny Sandomierskiej po Równinę Tarnobrzeską. Większość zabudowy wraz z historycznym centrum znajduje się nad lewym brzegu Wisły a przemysłowa część miasta, zwana Nadbrzeziem, leży przy prawym brzegu Wisły, w Kotlinie Sandomierskiej, i graniczy z Tarnobrzegiem. Przez miasto przebiegają szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica, Architektury Drewnianej oraz Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Historycznie położony jest w Małopolsce, główne miasto dawnej ziemi sandomierskiej, następnie województwa sandomierskiego. Miasto królewskie w powiecie sandomierskim województwa sandomierskiego w drugiej połowie XVI wieku. W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sandomierzu mieściła się kasa szafarzy podatków dla Małopolski.

Zdjęcia z wycieczki po ziemi kieleckiej

Jerzy Moskal
Written by Jerzy Moskal
See Jerzy Moskal's latest posts

Leave a comment