Miesiąc: maj 2014

UPRAWNIENIA GEODEZYJNE – marzeniem każdego  geodety. Autor: Jerzy Moskal

Jerzy MoskalDzienniczek praktyk
Do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii konieczne jest posiadanie uprawnień zawodowych.

Zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r., Nr 93, poz. 1287, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą pgik, do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii jest niezbędne posiadanie uprawnień zawodowych, do których zalicza się:
1. kierowanie pracami geodezyjnymi i kartograficznymi, podlegającymi zgłoszeniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, oraz sprawowanie nad nimi bezpośredniego nadzoru;
2. wykonywanie czynności z zakresu prac geodezyjnych i kartograficznych, podlegających zgłoszeniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego;
3. pełnienie funkcji inspektora nadzoru z zakresu geodezji i kartografii;
4. wykonywanie czynności technicznych i administracyjnych związanych z rozgraniczeniem nieruchomości;
5. wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych niezbędnych do dokonywania wpisów w księgach wieczystych oraz prac, w wyniku których mogłoby nastąpić zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego.

Uprawnienia zawodowe, zgodnie z przepisami ustawy, nadaje Główny Geodeta Kraju w formie świadectwa na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego, przeprowadzonego przez komisję kwalifikacyjną do spraw uprawnień zawodowych.

READ MORE

Jerzy MoskalUczennica poziomuje dalmierz
Co roku uczniowie klas 3-ch geodezyjnych rozpoczynają
4 – tygodniowe ĆWICZENIA POLOWE Z GEODEZJI w terminie od 08.03-04.04.2014r. Praktyka prowadzona jest obok szkoły w Parku Sybiraków pod okiem doświadczonych geodetów.

Zadaniem praktyki jest:
– połączyć nabytą wiedzę z praktyką
– poznać obsługę praktyczną oraz rejestrację pomiarów
– wykonać pomiar sytuacyjno-wysokościowy zadanego pasa terenu
– zainterpelować warstwicę oraz narysować mapę.
Cała praca w terenie jest rejestrowana przez uczniów bezpośrednio w terenie na stacjach pomiarowych TOPCON 3100N. Następnie uczniowie przynoszą komputery do pracowni komputerowych przebijają dane z dalmierzy za pomocą kabla RS-232 do komputera i cały proces rysowania mapy odbywa się na komputerach za pomocą programów geodezyjnych (łącznie z drukowaniem mapy na drukarce). Pozwala to bardzo przyśpieszyć prace w terenie, a tym samym uniknąć dużej ilości błędów przy ręcznym wklepywaniu danych z formularzy do komputera.

 

 

Ćwiczenia polowe 3TG-2014r

ĆWICZENIA POLOWE KLASY 3TG w PARKU  SYBIRAKÓW. Autor: Jerzy Moskal
POMIARY INŻYNIERYJNE 2014. Autor: Jerzy Moskal

Jerzy Moskal
Uczniowie z klasy trzeciej Technikum Geodezyjnego w ZSKU w Rzeszowie odbywają ćwiczenia terenowe z geodezji inżynieryjnej pod fachową opieką doświadczonych geodetów: mgr inż. Andrzeja Fludy oraz mgr inż. Andrzeja Przybyły.  Młodzież w zespołach przygotowuje niezbędne dane do wytyczenia fragmentu łuku kołowego metodą biegunową jako elementu fragmentu trasy drogowej. Przeprowadzane ćwiczenia z pewnością pomogą dobrze przygotować się do egzaminów praktycznych.

 

 

Pomiary inżynieryjne 2014

Jerzy MoskalGrupa geodezyjna w terenie
Zgodnie z nową podstawą programową adepci geodezji klas 1-szych i 2-ich wykonują raz w tygodniu pomiary terenowe (zniesiona została praktyka 4-tygodnowa na końcu roku szkolnego). Uczniowie klas pierwszych wykonują tyczenie i pomiar sytuacji metodą ortogonalną, a klas drugich niwelację geometryczną zastabilizowanych punktów osnowy w nawiązaniu do dwóch niezależnych reperów..

 

 

Ćwiczenia terenowe-2014

ĆWICZENIA TERENOWE KLAS GEODEZYJNYCH: 1-TG i 2-TG. Autor: Jerzy Moskal
NIEPOKOJE i ROZTERKI UCZNIÓW klasy 4TG  przed EGZAMINEM ZAWODOWYM z GEODEZJI. Autor: Jerzy Moskal

Jerzy MoskalUczennica klasy 4TG
Od kilku lat pod okiem mgr inż. Jerzego Moskala uczniowie klasy 4TG przygotowują się praktycznie w terenie i na sali gimnastycznej do praktycznego egzaminu zawodowego z geodezji (część teoretyczną TESTY ćwiczą w salach lekcyjnych na sieci komputerowej). Wykonują różnego rodzaju pomiary i obliczenia, które muszą zakończyć w ciągu 4 godzin zegarowych. Dla wielu z nich jest to wielkie wyzwanie, gdzie każdy z nich musi sobie poradzić z problemem, stresem i nerwami. Uczniowie mierzą i ćwiczą, starają się sprostać problemom stawianym przez nauczyciela.

 

 

 

Przygotowanie do egzaminu zawodowego 2014

Publikacje Jerzego Gajdka