Miesiąc: czerwiec 2019

Zakończenie roku, powitanie wakacji… Autor: mgr Edyta Przybylak

Po miesiącach nauki nadszedł upragniony dzień – koniec roku szkolnego. Po mszy świętej o 8.00 zgromadziliśmy się przed budynkiem szkoły. Wyjątkowymi Gośćmi naszego spotkania byli Pan Mieczysław Borowiec –dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Rzeszowie i Pan  Jerzy Cypryś -Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.  Stypendyści otrzymali nagrody. Uczniowie z wyróżnionymi świadectwami i 100 % frekwencją także otrzymali upominki. Klasa pierwsza technikum – przyszli architekci i architekci krajobrazu, pod opieką Pani Barbary Jastrzębskiej, Pani Liliany Wroniak i Pani Krystyny Woźniak, przygotowała zabawny program artystyczny. Były nawiązania do zdobytej wiedzy, pomysły na kreatywne zadania i puenta, że po pracy należy się wypoczynek. 19 czerwca uczniowie otrzymali świadectwa. Upalny dzień przypominał wszystkim, że to początek WAKACJI.

  

Zakończenie roku, powitanie wakacji

 

Gajdek Jerzy

Szanowni Państwo !!!
Rozpatrując rozporządzeniu w sprawie „standardów technicznych” [1] naszemu koledze mgr inż. Jerzemu Gajdkowi w szczególności na sercu leży mi zagadnienie dokładności i metod pomiaru sytuacyjnego, co jest związane immamentnie z poprawą jakości i wiarygodnością danych.  Zagadnienie to było między innymi poruszane na spotkaniu GGK z geodetami powiatowymi w dniach 25-26 marca w Warszawie. Właśnie na tym spotkaniu prof. Paweł Hanus z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa zaprezentował dotychczasowe efekty pracy Zespołu, którego jest szefem. Proponując w [5-tabela-1] zawyżenie kryteriów dokładnościowych w za­kresie pomiarowych osnów sytuacyjnych (POS) na mPOS< 0,05 m i szcze­gółów terenowych I grupy dokładnościowej na mP< 0,05 m.
Nasz kolega zwraca uwagę, że stosowanie technologii GNSS ma jednak ograniczenia, co jest odnoto­wane w [ł-§ 8] oraz w zaleceniach technicznych GUGiK-u z 2013 roku. I te ograniczenia powodują, że technologia klasyczna pomiarów sytuacyjnych nigdy nie zostanie wyparta całkowicie przez technologię GNSS. Geodeci praktycy szacują, że pomiary klasyczne stanowić będą ok. 5 do 15% całości wykonywanych pomiarów. Tak więc geodeci uważający się za starannie wykształconych powinni umieć obsługiwać tradycyjny sprzęt geodezyjny, umieć liczyć wykonane pomiary funkcjonującymi na polskim rynku pro­gramami geodezyjnymi, łącznie z biegłą umiejętnością posługiwania się w obliczeniach metodą najmniejszych kwadratów (inaczej parametryczną, pośredniczącą). Opanowanie przedstawionych umiejętności spoczywa na nauczycielach zawodu, tak w technikach, jak i na uczelniach wyższych.
W artykułach [4] i [5], zwraca uwagę, 
że odnośnie nowo ustalonych (pomierzonych) współrzędnych punktów granicznych, na pod­stawie znowelizowanego prawa o EGiB, w zestawieniach współrzędnych tychże punktów powinien być odnotowany w kolumnie BPP rzeczywisty, indywidualny błąd średni o prawdopodobieństwie (poziomie ufności) P=0,68 z dopiskiem, jaką technologią był wyznaczony ten błąd tzn. GNSS lub MNK (metoda najmniejszych kwadratów). Odsyłam Państwa do całości artykułu zamieszczonego poniżej przez naszego kolegę geodetę Jerzego Gajdka:

 

  

Post scriptum PG 5_2019

Bardzo serdecznie dziękuję naszemu koledze mgr inż. Jerzemu Gajdkowi za cenne uwagi i spostrzeżenia dotyczące zmian i rozwoju “standardów technicznych”. Wszystkie materiały zostały opublikowane za jego zgodą.

 

 

 

 

Post scriptum, czyli dopisek do artykułów zamieszczonych w PG 2 i 3/2019 Autor: Jerzy Gajdek
UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY BĘDĄ MIEĆ MOŻLIWOŚĆ ODBYCIA PRAKTYKI ZAWODOWEJ WE WŁOSZECH I HISZPANII !!!

UWAGA!!

KOLEJNY PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY PRZEZ ZSKU RZESZÓW

UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY BĘDĄ MIEĆ MOŻLIWOŚĆ ODBYCIA PRAKTYKI ZAWODOWEJ WE WŁOSZECH I HISZPANII !!!

Najlepsi uczniowie ZSKU w Rzeszowie będą odbywać obowiązkowe dwutygodniowe praktyki zawodowe w Hiszpanii i Włoszech. Będzie to możliwe dzięki wsparciu finansowemu w ramach programu Erasmus+ Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.

 Rekrutacja do projektu będzie prowadzona już od początku roku szkolnego 2019/2020, wśród uczniów o profilu technik budownictwa, technik geodeta i technik architektury krajobrazu. Odbywanie praktyki zawodowej w środowisku międzynarodowym będzie dla uczniów ciekawym doświadczeniem  i jednocześnie  “przepustką na rynek pracy”.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE JUŻ WKRÓTCE

  

Ucznioiwie ZSKU Rzeszów bedą mogli odbywać praktyki we Włoszech i HiszpaniiY

 

W dniach 29-31 maja uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę w Pieniny. Pierwszego dnia przeszli szlakiem górskim – Trzy Korony oraz Sokolica. Pomimo złej pogody, każdy z chartem ducha pokonywał przeszkody, by zobaczyć wspaniałe widoki. Kolejnego dnia byli na paintballu laserowym, zwiedzili zamek w Niedzicy oraz poznali historię Nowego Targu. Zaś ostatniego dnia wyprawy podziwiali piękny krajobraz z murów zamku Czorsztyńskiego. Punktem kończącym podróż było obejrzenie wystawy w Muzeum Pienińskim.

  

Album fotograficzny z wycieczki w PIENINY

 

Uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę w Pieniny. Autor: Patrycja Serafin
Publikacje Jerzego Gajdka