Jest mi niezmiernie miło przedstawić na stronie internetowej Technikum Geodezyjnego w Rzeszowie mieszczącego się w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego przy ul. Sucharskiego 4a biografię dwóch geodetów:
– Leopolda Kleofasa PASZKOWSKIEGO (ojca) mierniczego przysięgłego – pracującego od 1910r do 1939r w ŁUCKU na kresach Wschodnich Polski,
– inż. Zenona PASZKOWSKIEGO (syna) – od 1945r zamieszkałego w Polsce i wykonującego prace geodezyjne.
Chciałbym Państwu przybliżyć niezwykłe losy ojca i syna, podziękować Panu inż. Zenonowi Paszkowskiemu za udostępnienie przepięknej biografii ojca i własnej oraz za przekazanie wspaniałych pamiątek do naszego Muzeum Geodezyjnego w postaci bezcennych map oraz instrumentów pomiarowych świetnie zachowanych i utrzymanych przez syna do czasów współczesnych. Pan inż. Zenon Paszkowski przekazał ten sprzęt w formie darowizny naszemu Muzeum, aby zapoznać przyszłych adeptów zawodu geodezyjnego, w jaki sposób ich dziadkowie mierzyli, obliczali i rysowali mapy geodezyjne. Jeszcze raz składam ogromne podziękowanie Panu inż. Zenonowi Paszkowskiemu za przekazanie tak cennych „relikwii” ze swoich zbiorów naszemu Muzeum, któremu – podobnie jak i jego twórcy – przyświeca jeden cel: zostawić coś po sobie dla potomnych (młodych adeptów sztuki geodezyjnej) i szanować pracę geodetów na każdym etapie ich życia.
Spis treści:
O mierniczym przysięgłym
Lista mierniczych przysięgłych w Polsce
Lista Mierniczych Przysięgłych z rejonu Podkarpacia
Grupowe zdjęcie pracowników Urzędu Ziemskiego w Łucku
Leopold Kleofas Paszkowski – biogram
Leopold Paszkowski w czasopismach
Wołynskie Towarzystwo Przyjaciół
Moje życie geodety (Zenon Paszkowski – syn)
UWAGA !!!!
Zwracam się z uprzejmą prośbą do czytelników ( rodzin) o nadsyłanie na mój adres mailowy: [email protected] wszelkich posiadanych informacji o wykazanych na liście mierniczych przysięgłych. Wzbogacilibyśmy w ten sposób wiedzę o naszych przodkach…
Składam serdeczne podziękowanie Panu inż. Zenonowi Paszkowskiemu za opracowanie biografii: Listy Mierniczych Przysięgłych z rejonu Podkarpacia.
Wszystkie materiały zostały opublikowane na stronie technikum geodezyjnego za wyłączną pisemną zgodą Pana inż. Zenona Paszkowskiego.
Zdjęcia twórcy artykułów