Niejednokrotnie wspominaliśmy, że nasi absolwenci pracują na całym świecie. Nie ma w tym cienia przesady! Absolwent Technikum Geodezyjnego nr 12 w ZSKU – Piotr Kuczma, wykonuje pomiary geodezyjne na platformach wiertniczych niemal całego świata. Jeśli Rumunia czy Wyspy Brytyjskie nie brzmią dość egzotycznie to Ghana, Brunei, Karaiby, Trynidad i Tobago czy Curaçao z pewnością tak. Imponująca i rozległa jest lista krajów, do których dotarł nasz były uczeń! Nauka w technikum geodezyjnym nie była więc dla Piotra tylko przygodą, ale jak widać geodezja stała się  jego profesją i życiową pasją.

Piotr Kuczma po ukończeniu naszego technikum kontynuował edukację na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Po studiach wyjechał do Londynu, gdzie pracował przez 4 lata przy modernizacji i budowie nowej linii metra jako survey engineer czyli geodeta. Będąc wykwalifikowanym inżynierem uczestniczył w pomiarach kontrolnych związanych z  tyczeniem obiektów budowlanych oraz linii metra i geodezyjnym monitoringiem przemieszczeń. Nasz absolwent przyznaje, że była to dla niego prawdziwa szkoła życia, nauka zawodu w praktyce i szlifowanie języka branżowego. Po skończonym kontrakcie wrócił do Polski i doskonalił się zawodowo podczas budowy autostrady  A4 Jarosław – Radymno. Do głównych jego zadań w trakcie tego przedsięwzięcia należało: koordynowanie oraz kompletowanie dokumentacji geodezyjnej, kontaktowanie się z podwykonawcami oraz  GDDKiA jako klientem – czyli była to typowa praca za biurkiem.

Po roku dostał ofertę  pracy na morzu i dwa tygodnie później był już na platformie. Gdy po upływie kolejnego roku nabył kolejne umiejętności oraz poznał inne standardy pracy, przeszedł na tryb rotacyjny – miesiąc spędza w pracy, miesiąc w domu. Rynek i specyfika branży dyktują jednak warunki więc bywa i tak, że do pracy na drugi koniec globu pakuje się z dnia na dzień. Zawód geodety, w którym specjalizuje się w pomiarach na platformach wiertniczych to nieustająca podróż i poznawanie najdalszych zakątków świata – Ghana, Karaiby, Brunei, Rumunia, Norwegia….

Główne zajęcie Piotra to skaning laserowy i pomiar istniejących rurociągów. Na podstawie takich danych projektuje się nowe rurociągi (projektowanie też leży w zakresie obowiązków Piotra). W swojej pracy nasz absolwent używa specjalistycznych programów przeznaczonych do skanowania, modelowania i projektowania w programach AutoCAD bądź MicroStation.

Ponadto, Piotr przyjął moje zaproszenie – zgodził się odwiedzić szkołę i opowiedzieć młodzieży naszego technikum o specyfice swojej pracy. Niestety nadmiar obowiązków oraz pandemia nie pozwalają na organizację takiego spotkania. Mamy jednak nadzieję, że nadejdzie taki czas, że Piotr pojawi się w ZSKU i podzieli się z młodzieżą geodezyjnymi osiągnięciami.

Tymczasem kieruje do adeptów sztuki geodezyjnej przesłanie  – chłońcie wiedzę (macie wspaniałych nauczycieli), uczcie się języków obcych i programów komputerowych! Na moim przykładzie widać, że wyuczony zawód może stać się nie tylko pasją, ale i okazją by poznawać świat i docierać do miejsc, o których nam się nie śniło!

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z pomiarów geodezyjnych w różnych częściach świata.

Ghana

Curacao

Rumunia

Skaning laserowy

Pozostałe zdjęcia

P.S.

Bardzo serdecznie dziękuję naszemu absolwentowi za udostępnione materiały i zdjęcia. Wielu naszych absolwentów, takich jak Piotrek pamięta o naszej szkole, dzieli się z nami swoimi przemyśleniami oraz osiągnięciami zawodowymi. Chcę WAM wszystkim za to serdecznie podziękować. Drzwi naszej szkoły są zawsze dla WAS otwarte !!!