Gabriela Majcher
Drugi tydzień ferii grupa siedmiu nauczycieli z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego spędziła w portowym Portsmouth na południu Anglii.
Celem wizyty było nie tylko poznanie historycznego miasta w hrabstwie Hampshire, ale przede wszystkim uczestnictwo w kursie pt. “Interactive training and teaching techniques”, który odbywał się w ramach projektu: „Ponadnarodowa Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej” – nr  POWERSE-2018-1-PL01-KA101-049092.

Pierwszy dzień pobytu i kursu był intensywny. Po zajęciach na temat brytyjskiego systemu edukacji, form pracy i metod nauczania (metody problemowe, ekspresji i impresji oraz graficznego zapisu) udaliśmy się do ratusza, w którym przywitał nas mer miasta! Po tym zaskakującym spotkaniu i zwiedzeniu lokalnego magistratu, partner programu – Training Vision, zorganizował dla nas spacer po Portsmouth. Zobaczyliśmy imponujących rozmiarów Emirates Spinnaker Tower (wieża jest wyższa od londyńskiego Big Bena), dzielnicę uniwersytecką, starą część miasta i tętniący życiem port. 

Kolejne dni też były pełne wrażeń – przed zajęciami zwiedzaliśmy, poznawali miasto i okolice, jego historycznych słynnych mieszkańców – tu urodził się Charles Dickens, Artur Conan Doyle wymyślił Shelocka Holmesa, Rudyard Kipling napisał “Księgę dżungli, a na tutejszym żaglowcu HMS “Victory” dokonał się żywot admirała Nelsona, i starali maksymalnie wykorzystać czas.

Zajęcia, które obywały się codziennie w “Victory Business Centre”,  były nie tylko dobrze przemyślane, świetnie przygotowane, ale przede wszystkim dostosowane do naszych potrzeb. Miła i przyjazna atmosfera podczas kursu sprawiała, że nauka była przyjemnością.

Co dał nam kurs? Przede wszystkim nowe świeże spojrzenie na to, co jest nam znane i co bywa przez nas stosowane czyli interaktywność nauczania. Uświadomił po raz kolejny jak istotne są:  samodzielność ucznia w dochodzeniu do wiedzy, umiejętność zbierania i wyszukiwania informacji i uczestnictwo w grupowym rozwiązywaniu problemów. Prowadzący pokazał nam aplikacje i oprogramowania, które w znaczący sposób uatrakcyjniają naukę i przyczyniają się do aktywizowania uczniów oraz podnoszą jakość nauczania. Przedstawione podczas kursu innowacyjne metody skutecznie utrzymują zainteresowanie uczniów, zwiększają też ich zaangażowanie w nauczany przedmiot. Inne podejście do ucznia, wprowadzanie konkretnych zmian daje ogromne korzyści oraz ożywia i usprawnia nauczanie.

Pobyt w Anglii był nie tylko szansą na doskonalenie języka, zwiedzenie arcyciekawych obiektów (np. niezwykły okręt wojenny “Mary Rose” z XVI w.) czy spróbowanie fish &chips, ale przede wszystkim stanowił okazję do wymiany doświadczeń, zdobycia wiedzy z nowoczesnej dydaktyki i szlifowanie umiejętności z zakresu technik i metod interaktywnych. 

  

Album fotograficzny z pobytu naszych nauczycieli z ZSKU Rzeszów w Portsmouth

 

Bardzo serdecznie dziękuję naszej koleżance Gabrysi Majcher za chęć podzielenia się wrażeniami i zdjęciami z pobytu w Portsmouth na południu Anglii. Wszyscy uczestnicy kursu wyrazili zgodę na udostępnienie swojego wizerunku w internecie.

Jerzy Moskal
Written by Jerzy Moskal
See Jerzy Moskal's latest posts

Leave a comment