18 listopada 2014 roku w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego mieliśmy szczególnego Gościa, który z sentymentem wspominał lata spędzone w naszej szkole. Warto dodać, że był w klasie z M. Kuciapą, P. WiniarzRafal Wilkem i R. Trojanowskim czyli wyjątkowymi postaciami rzeszowskiego speedwaya. Rafał Wilk swoją przygodę ze sportem żużlowym zaczął już jako uczeń technikum, kiedy godził naukę i treningi na żużlu. Jak sam podkreślił, nigdy on jak i jego przyjaciele nie stosowali żadnych używek, bo wiedzieli, że kiedy chcemy coś osiągnąć, musimy zrezygnować z niektórych rzeczy popularnych wśród nastolatków. Sport był całym jego życiem a oprócz motoru lubił rower i narty. Opowiadał, że dopiero rok temu udało mu się wyjechać na pierwsze tygodniowe wakacje, bo wcześniej kiedy kończył się sezon żużlowy, motor zamieniał na narty. Podczas meczu ligowego 3 maja 2006 roku, gdy do mety zostało tylko 30 metrów, na torze w Krośnie zdarzył się feralny upadek, który zmienił całe jego życie. W wypadku uszkodził sobie kręgosłup i zapadła, że będzie jeździł na wózku.

Początkowo nie mógł sobie poradzić z najprostszymi czynnościami ale nie poddał się i zaczął wyznaczać sobie nowe cele, do których z uporem dążył, np. na pokonanie schodów prowadzących na drugie piętro dał sobie dwa tygodnie. Na rehabilitacji spędzał około 6 do 8 godzin dziennie. Trudno było mu zapomnieć o żużlu i dlatego przez cztery lata runaway młodych adeptów tego sportu. Nadal chciał jeździć na rowerze i postanowił kupić specjalnie dostosowany do swoich potrzeb handbike. Sportowy tryb życia, jaki prowadził, sprawił że po raz drugi musiał być operowany, bo śruby podtrzymujące kręgosłup zostały uszkodzone. W dniu operacji przyszła upragniona przesyłka ze specjalnym handbike’em. Po wyjściu ze szpitala, trzy dni po operacji, z dwudziestoma szwami na plecach , nie zapanował nad sportową pasją i odbył przejażdżkę na nowym sprzęcie. Od tego czasu handbike zastąpił mu motor. Rafał Wilk zaczął trenować i jego wytrwałość opłaciła się, bo zakwalifikował się do reprezentacji paraolimpijskiej. Na olimpiadzie w Londynie w 2012 roku był dwukrotnym złotym medalistą. Po tych sukcesach wyjechał na maraton w Berlinie i tam również był na zaszczytnym podium, bo zajął 2 miejsce. W spotkaniu z mistrzem uczestniczyli: dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie klas geodezyjnych,budowlanych, wojskowych oraz zasadniczej szkoły zawodowej. Młodzież naszej szkoły miała możliwość porozmawiać z Mistrzem – Rafałem Wilkiem; wziąć udział we wspólnej sesji zdjęciowej, potrzymać w ręku złoty medal olimpijski i złoty medal mistrzostw świata. Rafał Wilk zachęcał młodzież, by w przyszłości, tak jak on przed laty, zdecydowała się na kształcenie w ZSKU czyli szkole, która oferuje wiele ciekawych kierunków nauczania, dostosowanych do potrzeb aktualnego rynku pracy. Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie jako jedna z nielicznych szkół nie tylko na Podkarpaciu, ale również w Polsce, szczyci się wybitnymi absolwentami,sportowcami, którzy z sentymentem i ogromną radością wspominają lata spędzone w szkole na ulicy Sucharskiego 4 w Rzeszowie. W wyjątkowym gronie sportowych gwiazd – absolwentów są: siatkarze, koszykarze, piłkarze nożni, lekkoatleci, kolarze oraz żużlowcy. Są wśród nich Mistrzowie Olimpijscy, Mistrzowie Świata i Europy. Z chęcią przyjeżdżają do nas i opowiadają o zmaganiach z losem i sukcesach zawodowych. Ich upór, odwaga i siła mogą zainspirować wielu młodych ludzi, którzy szukają wzorców życiowych.
Niech ta historia niełatwej sportowej kariery będzie dla młodzieży dowodem na to, że warto mieć cele w życiu i walczyć o realizację marzeń. Postawa dzielnego Rafała Wilka uczy: wytrwałości, zapału do pracy nad sobą, samodyscypliny, kreatywności i optymizmu. Takie spotkania z absolwentami pomagają młodemu pokoleniu lepiej zrozumieć, że pokonywanie przeciwności losu można zamienić w drogę do sukcesów życiowych.

Wielki sportowiec Rafał Wilk