Jerzy Moskal

Szanowni Państwo, chciałbym przybliżyć sylwetki kilku geodetów, którzy zasługują na ogromne wyróżnienie za ich: pasje, zaangażowanie,  trud , poświęcenie i publikacje naukowe. Stworzyłem w moim Muzeum Geodezyjno-Kartograficznym kącik geodezyjny, który nazwałem „Geodeci z pasją”. Umieściłem tam na razie informacje o trzech bardzo zasłużonych geodetach. Oto oni:
1) Ojciec i syn – Leopold Kleofas Paszkowski  i Zenon Paszkowski.

  

Geodeci z pasją – Paszkowscy

Pierwszy z nich był mierniczym przysięgłym, pracującym od 1910 do 1939 roku w Łucku na Kresach Wschodnich Polski.
Jego syn – inż. Zenon Paszkowski to absolwent Gimnazjum Mierniczego, a później Liceum Geodezyjnego w Jarosławiu, znakomity fachowiec, absolwent Politechniki Warszawskiej na Wydziale Geodezji i Kartografii, ofiarodawca cennych, rodzinnych zbiorów dla powstałego w 2016 roku Muzeum Geodezji, Fotogrametrii i Kartografii w Rzeszowie. Wśród przekazanych przez Pana inż. Zenona Paszkowskiego przedmiotów są bezcenne mapy i instrumenty pomiarowe, szczególnie ważne dla młodych adeptów geodezji
– przedmioty świadczące o zmianach w sposobie pomiarów

  1. https://tg.zsku-rzeszow.edu.pl/cenne-mapy-i-przedmioty-miernicze-w-muzeum-geodezji-w-rzeszowie/
  2. https://tg.zsku-rzeszow.edu.pl/aktualnosci/page/20/

Bardzo serdecznie dziękuje synowi Zenonowi Paszkowskiemu za cenne dokumenty, wspaniałe stare instrumenty przekazane po ojcu dla naszego muzeum.

 

 

2)      Śp. Mieczysław Sobol – tarnowianin, uczestnik Powstania Warszawskiego, niesamowicie zasłużony dla Tarnowa, przez ponad pół wieku był biegłym geodetą sądowym, wielkim pasjonatem map,, które przekazał dla naszego muzeum,. To właśnie dzięki pasji i zaangażowaniu Pana mgr. inż. Sobola w 1983 r. został wymierzony punkt przecięcia 21. południka z 50. równoleżnikiem na Alei Tarnowskich; swoiste „tarnowskie Greenwich”.

  

Geodeta z pasją – Mieczysław Sobol

Oto jego publikacje:

  1. https://tg.zsku-rzeszow.edu.pl/powstancze-losy-mieczyslawa-sobola-geodety-z-pasja-milosnika-i-odkrywcy-starych-map-autor-kazimierz-sekula/
  2. https://tg.zsku-rzeszow.edu.pl/wspieram-temide-od-ponad-pol-wieku-autor-anna-wardziak-przedruk-z-geodety-nr-4-2019-kwiecien/
  3. https://tg.zsku-rzeszow.edu.pl/tarnow-pierwsze-niepodlegle-opracowal-jerzy-moskal/
  4. https://tg.zsku-rzeszow.edu.pl/mieczyslaw-sobol-przeszedl-droge-przez-meke-by-uhonorowano-bohaterow/
  5. https://tg.zsku-rzeszow.edu.pl/niezwykle-powojenne-losy-spotkal-sie-z-ojcem-po-29-latach/
  6. https://tg.zsku-rzeszow.edu.pl/z-szacunkiem-do-tego-pielgrzyma-i/
  7. https://tg.zsku-rzeszow.edu.pl/gruntowne-porzadki-habsburgow/
  8. https://tg.zsku-rzeszow.edu.pl/historia-zakleta-w-mapach/
  9. https://tg.zsku-rzeszow.edu.pl/tarnowski-warszawiak-odszedl-mieczyslaw-sobol-wybitny-polski-geodeta-wspomnienie-autor-zygmunt-szych/

 

3) Jerzy Gajdek

Jerzy Gajdek – emerytowany już geodeta, jako nauczyciel pracował w naszym Technikum krótko, bo tylko trzy lata (1990-1993), lecz w późniejszym okresie związał się poprzez moją osobę ze Szkołą dzieląc się z nami do dziś publikacjami inżynierskimi z definicji mającymi istotne znaczenie praktyczne.

A wracając do pracy w Technikum, to przez dwa lata prowadzone przez Jurka prace dyplomowe przyniosły absolwentom dwie główne nagrody – I i II w konkursach organizowanych przez Kuratorium Oświaty oraz Międzyzakładowy Klub Techniki i Racjonalizacji przy Naczelnej Organizacji Technicznej w Rzeszowie. W obydwu pracach, konieczne były specjalistyczne obliczenia z rachunku wyrównawczego, realizowane  programami C-GEO i GEONET.

Zamieszczając na stronach internetowych Technikum kolejne publikacje Jurka zawsze wyrażałem słowa uznania co mogło być odczytywane czasami jako niekoniecznie obiektywne oceny. Zdarzyło się jednak coś, co potwierdziło moje pozytywne opinie o artykułach Jurka.

Otóż w Muzeum Geodezji Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego w sierpniu 2023 roku zamieszczony został plakat z jego wierszem „Pochwała geodetów” , biogramem i największym osiągnięciem Naukowego Koła Geodetów „GL☺B” Politechniki Rzeszowskiej, prowadzonym przez Jurka, traktującym o stosowaniu skaningu laserowego w pomiarach związanych z  budownictwem, opisanym w Przeglądzie Geodezyjnym 4/2016. Ponadto pan Prezes WPG Ryszard Brzozowski z częścią inżynierów Firmy pogratulował Jurkowi „wspaniałego przebiegu pracy zawodowej” wyrażając jednocześnie opinię – „Pańska aktywność przedstawiona w wykazie publikacji inżynierskich robi na wszystkich duże wrażenie”.

Geodezja jest nadal podstawową pasją Jurka, lecz nie jedyną. W dużym skrócie wymienię  kilka epizodów z dwóch poza geodezyjnych zainteresowań. Pierwsze miejsce w jego zainteresowaniach zajmowała turystyka a w szczególności kajakarstwo i turystyka górska. Z wielu spływów do dziś ma w pamięci te ekstremalne po górskich rzekach, czyli  Popradzie  i Dunajcu w Polsce oraz Alucie w Rumunii. Natomiast jeżeli chodzi o góry to najmilej wspomina dwa prawie  trzytysięczniki z Bułgarii (Wichren – 2 914 m i Musała – 2 925 m).

Tą drugą pasją była i nadal jest muzyka klasyczna. Z wielu spektakli i koncertów w których uczestniczył za niezapomniane uważa hitowe występy wielu wybitnych artystów na Festiwalach Muzycznych  w Łańcucie oraz : monumentalną Aidę Verdiego wystawioną w Hali Ludowej we Wrocławiu, koncert Davida Garretta w Atlas Arenie w Łodzi, koncert Andre Rieu w Tauron Arenie w Krakowie a także koncert Andrea Bocelliego na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

  

Geodeta z pasją i ogromnym dorobkiem naukowym – Jerzy Gajdek

Podaję link do jego publikacji naukowych, a także wszystkich  artykułów:

1.       https://tg.zsku-rzeszow.edu.pl/wp-content/uploads/2023/11/1-Wykaz-publikacji-J.-Gajdka-do-VI-2023-roku-z-usystematyzowaniem-zagadnien.pdf

2.      https://tg.zsku-rzeszow.edu.pl/materialy-dla-uczniow/okiem-geodety/

3.     “Jak oni to zrobili ?”

 

  

Prezentacja plakatu “POCHWAŁA GEODETÓW” w Muzeum WPG w Warszawie

 

Licznym ofiarodawcom, jak i twórcy muzeum, zależy na ocaleniu pamięci o wspaniałych geodetach i rezultatach ich pracy. Pamiętajmy, że przyszłość nie istnieje bez przeszłości i teraźniejszości. Dlatego jesteśmy zobowiązani do przekazania wiedzy i umiejętności, potwierdzających ogromny wpływ geodetów na rozwój naszego regionu.
Przy okazji zwrócę się z apelem i prośbą do wszystkich geodetów (czynnych i biernych) o przekazanie (nieodpłatnie) zbędnego sprzętu geodezyjnego, map i literatury do naszego Muzeum geodezyjnego mieszczącego się w Internacie Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie przy ulicy Sucharskiego 4a. Jest to jedyne Muzeum tego typu w województwie podkarpackim. Postarajmy się pozostawić coś po sobie dla młodych adeptów sztuki geodezyjnej i kultywować tak piękną tradycję bardzo potrzebnego i odpowiedzialnego zawodu geodety.

Jerzy Moskal
Email: [email protected]               Telefon: 604210720

 

Jerzy Moskal
Written by Jerzy Moskal
See Jerzy Moskal's latest posts

Leave a comment